czwartek, 15 września 2011

W szeregach

Czekaliśmy na ten dzień dłuuuuuugo. Ona też. Stało się. Jako niepełna 3 latka ( jeszcze brakuje 4msc do urodzin) Panna Zofia dziś po raz pierwszy sama stanęła w szeregach przedszkolaków. Pierwszego września było mi żal, że nie może iść razem z innymi dziećmi( takie to przepisy dla "nie trzylatków"), żałowałam, że będzie miała opóźniony start, martwiłam się, że dzieci w ciągu dwóch tygodniu stworzą grupę do której będzie ciężko  jej dotrzeć, że będzie inaczej postrzegana przez inne dzieci...jednak dziś wiem, że to było lepsze rozwiązanie. Dziś żadne dziecko już nie płakało na korytarzu i nie przekazywało negatywnych emocji związanych z rozstaniem z rodzicem. Dziś moje dziecko w ciszy i spokoju wkroczyło do budynku przedszkola i po prostu tam zostało. Rozpiera mnie duma. Wiem, wiem jak mogłam być taką matką?,  taką co spodziewała się krzyków, histerii i braku akceptacji? Ona wiedziała co ma robić, wiedziała, że będzie dobrze i pogodziła się z tym, że taka jest kolej rzeczy... Kochane moje dziecię.

14 komentarzy:

 1. dzielna dziewczynka-tak trzymać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję dzielnej córeczki. Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealnie! Życzymy Zosi genialnego, szalonego i radosnego czasu w przedszkolu :) Bo przedszkole fajne jest!

  OdpowiedzUsuń
 4. oj zazdroszczę. Zula chodzi do żłobka i miauczy co rano, że nie chce...;/ a wychodzi i krzyczy mamo super było! jutro też przyjdę:) tylko rano niezadowolona. a idzie przecież tykko na 3 godziny... do dzieci...;(

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzielna dziewczynka! I mama też dzielna :) Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 6. UUUU.. to nie lada wydarzenie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. :) witam wśród mam przedszkolaków :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Super! Zośka to prawdziwy zuch! Jeju, Zośka z Alką to ten sam rocznik, prawda? A przepaść całego roku między nimi:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super..a tak sie bałaś...Fajnie i oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo gratuluję i życzę samych szczęśliwych chwil:)

  OdpowiedzUsuń
 11. wielkie brawa dla małego Zucha, oby zawsze radosnie tam chodzila i zadnych paskudztw przedszkolnych do domu nie znosiła :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że Twoja Córeczka tak współpracowała z Tobą, że nie bylo Twojego zdenerwowania, smutku, bólu i żalu z powodu przedszkolnego rozstania. Jest jednak tak, że dzieci ktore płaczą, krzyczą, trzymają mamę za nogę też współpracują, z tym że one chcą powiedzieć: mamo wolałabym zostać z tobą/nie czuję sie tu bezpiecznie bo dotąd ty zawsze byłaś ze mną/nie wiem co mnie tu spotka itp.
  W moim przekonaniu ważniejsze od tego jak zachowa sie dziecko rozstajace się w pzredszkolu z rodzicem, jest to co zrobi rodzic. Czy zaakceptuje stan rzeczy i da wsparcie maluchowi czy powie: daj spokój przdszkole jest fajne/nie płacz wszytscy na ciebie patrzą/zobacz tamta dziwczynka nie płacze bądz dzielna itp.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...