wtorek, 25 czerwca 2013

O pewnej muzyce

Od jakiegoś czasu jestem wielką fanką Marii Peszek, a to za sprawą jej audycji Radio Maria w czwartki po 22 w Radiu Roxy. Zresztą jej zeszłoroczna płyta "Jezus Maria Peszek" bardzo trafia mój w gust muzyczny a teksty piosenek ( każda z przesłaniem) są rewelacyjne. Także od pewnego czasu podśpiewujemy :

Zmierzam jednak do zapoznania Was z twórczością innej Pani .Nazywa się Katy Carr i była gościem w ostatniej audycji Radia Maria. Córka Polki i Szkota wychowana w Anglii ma w Polsce do spełnienia pewną misję. Wydała  w zeszłym roku już czwarty w swojej karierze album ( zresztą zrobiła to w Polsce) "Paszport", który zainspirowany został losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Na płycie znajduje się piosenka dedykowana Karzimierzowi Piechowskiemu  "Kommander's Car" :
Inspiracją do napisania tego utworu była dla Katy historia brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz urodzonego w Tczewie Kazimierza Piechowskiego. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa. Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu
źródło : wywiad dla Trójki Polskiego Radia
Oraz utwór, który mnie osobiście bardzo wzrusza i zachwyca "Mała little Flower" poświęcony Irenie Opdyke (pseudonim "Mała"), oraz jej narzeczonemu Jankowi Ridlowi (pseudonim ‘Mercedes Benz’), który zginął w czasie akcji bojowej w maju 1944 roku, na dzień przed zaplanowanym ślubem. Naprawdę piękna piosenka.
A jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej całej polsko-angielskiej płycie Katy Carr to odsyłam do jej  koncertu z Krakowa, który cały znalazłam na youtubie. Jest podzielony na 3 części i dużo można się z niego dowiedzieć o Katy, o jej polskiej rodzinie i okolicznościach powstawania najnowszej płyty. Polecam, choć muzyka jest bardzo specyficzna. 

3 komentarze:

  1. Marię Peszek uwielbiam! A z twórczością Katy Carr chętnie się zapoznam. Dzięki za inspirację!

    OdpowiedzUsuń
  2. Maria Peszek jest prawdziwa poprostu

    OdpowiedzUsuń
  3. Super! Peszek znam i tez lubie a Katy Carr wlasnie polubilam. Dzieki!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...